Bonver Dakar Project patří k těm nejlepším stájím, říká Josef Kalina o týmu Tomáše Vrátného

Své účasti na slavné dakarské rallye už přestal počítat. Byl totiž jedním z prvních Čechů startujících na této nejnáročnější vytrvalostní soutěži. Za svou dlouholetou kariéru strávenou v roli navigátora vystřídal několik pilotů a spolujezdců a třikrát se po boku šestinásobného vítěze Karla Lopraise radoval z prvního místa. Nejenom díky vítězstvím, ale i díky svým bohatým zkušenostem, profesionálnímu, ale zároveň lidskému přístupu a jazykové vybavenosti se Josef Kalina stal v České republice synonymem pro Rallye Dakar.

 

Na letošní ročník nejnáročnější rallye světa se pětašedesátiletý ostřílený matador vydal jako člen největšího a nejpočetnějšího českého týmu Bonver Dakar Project. V rámci týmu měl za úkol dohlížet na jeho organizaci a přispívat svými letitými zkušenostmi k jeho správnému chodu a hladkému průběhu závodu.

 

„Z pohledu funkce týmu, ať už to budu hodnotit z jakékoliv stránky, jej musím hodnotit vysoce kladně. Tým funguje nádherně,“ konstatoval Josef Kalina. „Je to špičkový tým, který se vyrovná všem nejlepším stájím, dokonce i těm továrním.“

 

Zatímco zázemí týmu Bonver Dakar Project fungovalo v první polovině Rallye Dakar 2015 bezchybně, na trati se tři mezinárodní posádky jedoucí s kapotovanými dakarskými speciály Tatra Jamal musely vypořádávat s problémy. Zkušený kazašský pilot Artur Ardavičus ve druhé etapě převrátil svou kapotovanou tatru na bok a v sedmé etapě ztratil několik hodin, když mu prasklo potrubí od turbodmychadla a on strávil noc čekáním na svářečku a následným opravováním. Ani Tomáš Vrátný, který stejně jako kazašská týmová jednička pomýšlel na umístění v elitní desítce, se nevyvaroval chyb. V osmé etapě měnil dvě kola a v závěrečném dunovém poli se převrátil na bok. „Původní plán, aby dvě auta byla v elitní desítce, se asi nesplní. Je to škoda, protože to bylo rozjeté úplně ideálně. A byla to jenom smůla. Artur měl technickou poruchu, kterou nikdo neočekával a Tomáš doháněl čas a plesknul si na bok,“ popsal Josef Kalina.

 

„Nezbývá nic jiného, než klidně, ale zároveň svižně pokračovat. Ono se z toho něco vyvrbí. Strategicky už se moc vymýšlet nedá. Z posledních pěti etap jsou ještě dvě hodně těžké, které je potřeba absolvovat bez nějakých zbytečných zádrhelů. Pokud se to klukům podaří, mají ještě šanci poskočit dopředu,“ pokračoval Josef Kalina. V průběžném pořadí patřilo mezinárodním posádkám týmu Bonver Dakar Project třinácté, dvacáté a pětadvacáté místo.

 

Několikanásobný účastník a vítěz Rallye Dakar se v loňském roce představil v roli navigátora po boku Jaroslava Valtra. „Zatímco vloni se organizátoři vrátili k maratonskému stylu, letos od toho zase ustoupili. Udělali to tak, že etapy nejsou tak dlouhé, ani maratonské a nejsou tak náročné na výdrž, ale jsou spíš intenzivní, středně dlouhé a hodně těžké, což se projevuje tím, že se auta daleko víc rozbíjí a mechanici tak mají plné ruce práce,“ popsal Josef Kalina trasu nejnáročnější rallye světa. Kromě komentáře k výkonům posádek týmu Bonver Dakar Project se vyjádřil i o ostatních českých závodnících. „Obecně bych dosavadní letošní Dakar označil za smolný ročník. Všichni bojujeme, jak se jenom dá, ale to štěstí při nás Češích celkově prostě nestojí,“ dodal.

 

 

Text: Vojtěch Svoboda
Foto: Martin Straka

 

Stáhnout ve formátu