Nejdřív obecně…
Práce v bivaku týmu BONVER DAKAR PROJECT je organizovaná podle toho, kolik vozidel na daný závod tým vypravuje. Přesto platí několik obecných pravidel, která se nemění:
- Na každé auto v bivaku připadají dva mechanici, kteří jej mají nastarosti. Nad rámec toho jedou s týmem dva specialisté: autoelektrikář a specialista na motory. Ti se starají o všechny závodní tatry.
- Týmový bivak je vždy soběstačný z hlediska elektrické energie a stlačeného vzduchu. Mechanici tak mají v každém okamžiku i v těch nejnehostinnějších místech na zeměkouli podmínky pro práci.
- Vytvořit zázemí bivaku je úkolem posádek doprovodných vozidel tak, aby po příjezdu závodních tater do cíle etapy bylo připraveno.
Nyní k jednotlivým částem bivaku
1 – závodní vozidla
Závodní tatry jsou středobodem každého bivaku. V našem týmu jsou rozlišeny barevně a podle jednotlivých barev také mechanici položí před příjezdem závodních posádek na zem montážní plachtu. Na tu se najíždí, aby mechanici měli pokud možno co největší kulturu práce. Ke každé závodní tatře pak přísluší jedna „basa“ se základním nářadím sloužící pro potřeby mechaniků příslušného vozidla.
2 – Doprovodná Tatra Phoenix 8 x 8
Tato tatra je naším největší doprovodným vozidlem. Její nástavba je rozdělená na dvě části. V té první se nachází kompletně vybavená dílna a zároveň sklad náhradních dílů. K jejímu vybavení patří i ruční elektrické nářadí, svěrák nebo např. acetylenová svařovací souprava. Bočnice nástavby jsou výklopné tak, že po otevření vytvoří odkládací plochu se stříškou. Na horní části bočnic se nachází lampy, které osvětlují prostor před nástavbou. Dveře nástavby pak po vyklopení slouží jako schůdky.
V nástavbě se rovněž nachází nádrž na 1200 litrů vody a u jejího zadního levého rohu mechanici vytvořili improvizovaný sprchový kout. Ovšem pozor – ne tak improvizovaný, jak by se mohlo zdát: tím, že sprchový kout používá i náš handicapovaný závodník Albert Llovera, je vybaven dřevěným podlahovým roštem a v případě potřeby i plynovou karmou na ohřev vody.
Druhou – zadní – část nástavby tvoří malá kajuta s lůžky pro čtyři osoby. Zde během závodu spí mechanici. Spolu se dvěma lůžky v samotné kabině vozidla tak tato tatra „ubytuje“ celkem šest osob.
3 – Doprovodná Tatra 815 6 x 6
Tato tatrovka je naším nejstarším doprovodným vozidlem, ale samozřejmě plně funkčním. Stejně jako Phoenix 8 x 8 je to pojízdná dílna a sklad náhradních dílů. Pokud totiž tým operuje na dvou různých závodech zároveň (jako tomu bylo letos, kdy tým závodil jak na rally Dakar v jižní Americe, tak na Afrika Eco Race), musí mít každá jeho část plnohodnotné zázemí. Nástavba této tatry sice nedisponuje kajutou pro spaní, na druhou stranu v kabině tatry mohou jet čtyři mechanici.
I zde nechybí nádrž na vodu a v zadní části nástavby sprchový kout.
Jak je vidět z obrázku, Tatra 815 plní ještě jednu roli, a sice veze na své střeše náhradní pneumatiky. Těch na závodech není nikdy dost a tým musí být na jejich velkou spotřebu připraven.
4 – Elektrocentrála a kompresor
Jak bylo řečeno, tým je soběstačný z hlediska elektrické energie a tlakového vzduchu. K tomu účelu slouží sestava elektrocentrály a kompresoru umístěná na vleku za Tatrou Phoenix 8 x 8. Vlek samotný slouží pro přepravu jedné závodní tatry na závody.
5 – Doprovodná Tatra Phoenix 6 x 6
Této tatře se říká bydlík, protože nese obytnou nástavbu, která slouží závodním posádkám. Díky roztahovacím bočnicím se zde pohodlně se vším komfortem ubytuje šest lidí, přičemž zbývá místo na koupelnu se záchodem, kuchyňku s lednicí a dřezem a malý sklad příručních věcí. Asi si řeknete, že jsou posádky pěkně rozmazlené, že dřív si o podobném komfortu mohli dakaristé nechat jenom zdát. Jenže samotné rallye se velmi změnily, zejména ve smyslu rychlosti a maximální potřeba odpočinku hraje klíčovou roli ve výkonu závodních posádek. Proto se na něj klade veliký důraz.
6 – Stanové přístřešky
Tyto stanové přístřešky, pod nimiž se nacházejí stoly a lavičky, slouží jako místo týmových brífingů, zázemí pro navigátory, když si připravují roadbook na další den a také pro týmové fyzioterapeuty, když se věnují závodním posádkám. Najdete zde i velkou informační tabuli, kam nám náš týmový logistik Sujit zapisuje důležité informace, jako jsou časy odjezdů jednotlivých závodních i doprovodných vozidel do další etapy, průběžné pořadí posádek, kilometráže etap apod…
7 – Jídelní stan
Tuto položku na standardních rallye nenajdete, její luxus jsme si dopřáli pouze na rallye Baja Aragon, popř. na velkých rallye před začátkem samotného závodu, kdy pořadatel ještě nezajišťuje jídlo. Zde mají zázemí kuchaři a starají se o stravu celému týmu. Opět byste si mohli říci, že jde o zbytečný přepych, ale komplet čítá tým BDP na 40 lidí a i oni se potřebují dobře najíst. K tomu zpravidla přibydou hosté, kterých se během podobných akcí vystřídá hodně.
8 + 9 Doprovodná vozidla
Během každé rallye potřebuje tým mít k dispozici doprovodná „manipulační“ vozidla, jako jsou například off road pro novinářskou posádku nebo dodávky pro přepravu hostů či členů týmu. Jejich počet se na každé rallye liší podle aktuální potřeby.